Pytania i odpowiedzi
Od czego zacząć
Witam,
Jestem młodym człowiekiem, który od niedawna zainteresował się Feng Shui, głównie z powodu bałaganu, który od dawna panuje w moim życiu, chce coś zmienić, potrzebuje wewnętrznego spokoju i tu właśnie natknąłem się na Feng Shui, niestety, w książkach które czytałem wszystko jest doskonale opisane, lecz brak podstawowych aspektów dzięki którym mógłbym zmienić sposób swojego życia, zaczynając właśnie od mieszkania, bo to w nim uczę się odpoczywam i pracuję. Jest to jeden mały pokój (którego nieudolny plan przesyłam w załączniku) tu pojawia się moje pytanie i właściwie mój problem, czy jest Pan w stanie udzielić mi choćby kilku porad od czego
zacząć, jak zmienić swój pokój aby zapanował w nim spokój i harmonia, wg Feng Shui, o którym się tak naczytałem ? Za wszelkie porady z góry serdecznie dziękuję.
Z poważaniem
Piotr.
Witam Panie Piotrze,
Poruszył Pan bardzo ważną a często pomijaną kwestię. Może zabrzmi to niewiarygodnie, ale pierwszą i podstawową sprawą w Feng Shui jest właśnie ład, harmonia a co za tym idzie porządek. Mam tu na myśli nie tylko harmonię wnętrza, ale przede wszystkim otoczenia, ponieważ to ono właśnie w dużej mierze ma wpływ na nasze samopoczucie. Kolejną istotną sprawą jest zastanowienie się, która sfera życia powinna ulec zmianie i ustalić priorytet. Aby zacząć wprowadzać zmiany, należy dobrze przemyśleć co mają one przynieść, czego się spodziewamy i jakie mamy plany. Po sporządzeniu listy celów i kolejności ich realizacji, należy sukcesywnie wprowadzać zmiany do swojej przestrzeni i obserwować efekty, które zazwyczaj pojawiają się do trzech miesięcy.
Wykonał pan bardzo staranny plan a jedyne czego w nim brakuje to informacja, czy drzwi obok szafy prowadzą na balkon, czy też jest to tzw. pokój przechodni. W zależności bowiem od tego zaproponuję Panu dwie różne wersje ustawienia łóżka – miejsca w którym regenerujemy siły i spędzamy 1/3 naszego życia. Chodzi mianowicie o to aby miejsce wypoczynku znajdowało się w „bezpiecznym” miejscu, tzn. takim z którego Pan będzie widział ewentualne wchodzące osoby, a jednocześnie aby nikt Pana nie „zaskakiwał” i nie ma znaczenia czy rzeczywiście ktoś może zrobić Panu „niespodziankę”, czy też zamyka Pan drzwi na klucz – cały proces kreowania bezpiecznej rzeczywistości odbywa się na poziomie mentalnym.
Kolejne miejsce to stanowisko do nauki. Ustawienie biurek wskazuje, że ucząc się lub pracując, siedzi Pan tyłem do drzwi i tu moja sugestia będzie podobna, a mianowicie, proszę ustawić biurka tak, aby drzwi miał Pan w zasięgu wzroku. Najlepszym, ale w małych pomieszczeniach trudnym do zrealizowania ustawieniem, jest takie, by biurko nie było przysunięte do ściany a siedzący za nim widział cały pokój. Ściana przed oczyma, zawsze stanowi „ograniczenie” pola widzenia, rozwiązań, pomysłów, ale i tak jest to lepsze rozwiązanie niż siedzenie tyłem do drzwi. Ustawienie natomiast biurka w taki sposób, by osoba siedząca przy nim patrzyła na okno, niesie ze sobą ryzyko ciągłego rozproszenia tym, co dzieje się na zewnątrz i niemożnością skoncentrowania na wykonywanym zadaniu.
Wszelkie porady związane z urządzeniem mieszkania to odpowiedzialne zadanie, wymagające od szanującego się eksperta wnikliwej oceny i analizy wielu różnych aspektów, takich jak: otoczenie miejsca zamieszkania, wykres urodzeniowy domu, cechy astrologiczne a przede wszystkim poznanie oczekiwań osoby zainteresowanej poradą co nie jest w pełni możliwe za pośrednictwem „szybkich porad”.
Zanim więc zacznie Pan wprowadzać jakiekolwiek zmiany proszę zastanowić się czego Pan oczekuje, do czego dąży, jakie ma cele, które strefy życia wymagają natychmiastowej poprawy a które można zrealizować w późniejszym terminie.
Proponuję Panu książkę napisaną przystępnym językiem i zawierającą wiele cennych wskazówek, które przeprowadzą Pana przez pierwszy etap stosowania zasad Feng Shui.
Jeśli po jej lekturze będzie Pan miał jakiekolwiek wątpliwości zapraszam ponownie.
Zbigniew Królicki „Niech przestrzeń pracuje dla Ciebie”
Życzę miłej lektury i harmonii w życiu
Pozdrawiam
Magdalena Łomozik